ICA RINGDE – KALKON!
200 KG KALKON I SOPTUNNAN – NEJ TACK – 1000 MÅLTIDER – JA TACK!
1,5 dagar innan julafton fick vi ett SMS från handlaren på ICA Kvantum Lidingö.
De hade tyvärr missbedömt kalkonefterfrågan – och stod med 200 kg med kort datum.
En superfin, svensk, god råvara som riskerade att bli svinn – om man inte agerar snabbt.
Det gjorde ICA på Lidingö, och vi oxå.
Vi sa ”vi tar gärna hand om allt!”
Vi hämtade och i mellandagarna så styckades det hej vilt i köket i Garnisonen.
Nu i veckan fortsatte vi och såg till att varje liten del blev god mat:
– Skrovet (det som blir kvar efter styckning) Rostades tillsammans med grönsaker, ner i vatten och blev till en djup, mustig buljong.
– Vingarna Skickades vidare till K-märkt Asia Street i Kista och blir perfekt i vår Hot Pot.
– Klubborna Konfiterades (kokades sakta i sitt eget fett) till ett saftigt kött som nästan faller isär. Serverades på lunchen i Garnisonen i förrgår – 500 glada lunchgäster.
– Bröstfiléerna Sous vide-tillagades till en innertemperatur på ca 68°C, skars tunt och blev 670 bentolådor som serverades på en catering samma dag.
Klappat och klart!
200 kg kalkon som riskerades att hamna i soptunnan blev på detta vis till över 1 000 riktigt goda måltider.
Det här vill vi skicka med: Hållbarhet handlar sällan om perfekta val – utan om att ta tillvara på det som redan finns. Tänk hela råvaran. Tänk en måltid till. Och våga fråga: kan det här bli något mer?
Tack Per-Erik för att du SMS:ade. Kul att vi tillsammans kan göra framtiden lite mer hållbar.
// Jens
PS. Hamnar du kanske i en liknande situation? Skicka ett SMS: 0702-693377 🙂